Зміни щодо акцизного податку для виробників електричної енергії

Які зміни внесено Законом № 466 для врегулювання питання оподаткування акцизним податком для виробників електричної енергії?

Законом № 466 приведено у відповідність норми Податкового кодексу України (далі – Кодекс) до положень Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо:

–         виключення з переліку платників акцизного податку оптового постачальника електричної енергії (підпункт 212.1.12 пункту 212.1 статті 212 Кодексу);

–         уточнення визначення платника акцизного податку – виробника електричної енергії (підпункт 212.1.13 пункту 212.1 статті 212 Кодексу).

Так, платниками акцизного податку визначено виробників електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її на ринку електричної енергії.

Уточнено і перелік операцій, які є об’єктом оподаткування акцизним податком, зокрема, передача для власного споживання в межах одного підприємства електричної енергії, що вироблена на цьому підприємстві, виключена з об’єкта оподаткування.

Тобто виробники електричної енергії не будуть сплачувати акцизний податок з електроенергії для власного споживання.

Довідково: До операцій, що є об’єктом оподаткування акцизним податком належать і реалізація та/або передача в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу. Водночас, норма підпункту 213.1.2 пункту 213.1 статті 213 Кодексу не поширюється на операції з передачі в межах одного підприємства електричної енергії (за кодом 2716 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), виробленої на об’єктах електроенергетики.

Зміни до підпунктів 212.1.12 та 212.1.13 пункту 212.1 статті 212, підпункту 213.1.2 пункту 213.1 статті 213 Кодексу набрали чинності 23 травня 2020 року.

Яким чином необхідно заповнювати декларацію з акцизного податку та додатки до неї суб’єкту господарювання, який є ліцензіатом на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу при здійсненні таких операцій?

Відповідно до підпункту 49.21 статті 49 Кодексу платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Законом № 466 внесено зміни, зокрема, до підпункту 212.1.13 пункту 212.1 статті 212 Кодексу в частині уточнення визначення платника акцизного податку – виробника електричної енергії та виключено з переліку платників акцизного податку оптового постачальника електричної енергії. З урахуванням цих змін, платниками акцизного податку, зокрема, вважаються виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її на ринку електричної енергії.

Платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5 1, 215.3.5 2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу), відповідно до пункту 223.2 статті 223 Кодексу подають декларацію з акцизного податку за затвердженою формою контролюючому органу за місцем реєстрації.

Зміни запроваджені Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (Закон № 466).

 Відділ комунікацій

ГУ ДПС у Закарпатській області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *